.
Comenius - Orbis Pictus

OŠ Sladki Vrh je bila na razpisu ponovno izbrana za sodelovanje v projektu Comenius za leto 2013-2015.

Mednarodni projekt Comenius je namenjen dvigu kakovosti šolskega izobraževanja v Evropi, omogoča spoznavanje in razumevanje evropske kulturne in jezikovne raznolikosti ter mladim pridobivanje osnovnih spretnosti in kompetenc, potrebnih za njihov osebni razvoj, za prihodnje zaposlovanje in za aktivno evropsko državljanstvo.

Cilj programa je izboljšanje kakovosti in povečanje obsega mobilnosti učencev in izobraževalnega osebja, izboljšanje kakovosti in povečanje obsega partnerstev med šolami, spodbujanje učenja živih tujih jezikov, podpiranje razvijanja inovativnih IKT vsebin, povečanje kakovosti in evropske razsežnosti usposabljanja učiteljev ter izboljšanje pedagoških pristopov in šolske uprave.


Tema projekta je Orbis Pictus (Svet v podobah)

  1. Pošiljanje razglednic z različnimi motivi iz vsake države/mesta (razred-razred) – vključeni učenci od 3.- 8. razreda. Razglednice bodo tematske.
  2. Šolski dnevnik – ustvarjanje velike knjige, kjer bodo predstavljene dejavnosti vsake šole po mesecih.
  3. Stereotipi (vprašalnik) – na vsakem srečanju bodo potekale delavnice na temo "značilnosti države". Izdelek, kjer bodo predstavljeni stereotipi za vsako državo. Cilj: vsak učenec zna našteti vsaj 5 značilnosti vsake države v projektu.

Izmenjava učencev
  • 17. - 21. februar 2014 (Portugalska – Leiria) – 3 učenci (9. razred) – Blaž P., Vid V.,Maša V.
  • 2. – 6. julij 2014 (Anglija – Ashford) – 4 učenke (8./9. razred) – Nika V., Laura C., Nuša K., Kaja K.
  • September/oktober 2014 (Turčija – Kocaeli)
  • Marec 2015 (Madžarska – Budimpešta) – 4 učenci
  • Maj 2015 (Slovaška – Mošovce) – 4 učenci
.
1. srečanje
Sladki Vrh (Slovenija), 9. - 13. oktober 2013>


Prvo srečanje je potekalo na naši šoli v oktobru 2013. Udeležili so se predstavniki 9-ih držav (Ciper, Češka, Slovaška, Bolgarija, Turčija, Portugalska, Anglija, Madžarska, Slovenija), ki so bili navdušeni nad sprejemom naših učencev in učiteljem ter nad samo šolo.
Na srečanju smo se dogovorili o smernicah za nadaljnje delo oziroma o ciljih samega projekta. Tako smo dorekli glede izmenjave učencev ter delavnic, ki bodo potekale v vsaki državi. Dejavnosti v okviru projekta zajemajo pošiljanje razglednic in dopisovanje med učenci, izmenjava stereotipov ter vodenje šolskega dnevnika v obliki A3 knjige.



.
2. srečanje
Leiria (Portugalska), 17. - 21. februar 2014


Drugo srečanje je potekalo v mestu Leiria, ki leži približno 130 km severno od prestolnice Lizbone in ima 130.000 prebivalcev. Srečanja se je udeležilo 21 učiteljev in 27 učencev iz 9.-ih različnih držav. Učenci, Blaž Pečenik, Maša Verčič in Vid Vajnhandl, so bivali pri gostiteljskih družinah in na ta način pridobili nepozabne izkušnje. Srečanje je potekalo v zelo pozitivnem vzdušju, udeležili smo se različnih delavnic na temo stereotipi ter sodelovali v kvizu.


.
3. srečanje
Ashford (Anglija), 2. - 6. julij 2014


Napočil je trenutek, ko smo se odpravili na drugo srečanje v okviru projekta Comenius. Tokrat smo obiskali šolo na JV Anglije, in sicer v Ashfordu. Učenci Nika Vajnhandl, Laura Caf, Nuša Košti, Kaja Kaučič, Aljaž Košti so bivali pri gostiteljskih družinah in tako imeli edinstveno priložnost pobližje spoznati njihove navade. Sodelovali smo v različnih dejavnostih in aktivnostih ter bili na koncu nagrajeni s čudovito predstavo Macbeth, ki so jo pripravili učenci šole Ashford. "It was just amazing performance" so izjavili naši učenci.
Med bivanjem smo se odpravili tudi v London, kjer nas je pričakalo kraljevo vreme. Učenci so s sodelovanjem v Comeniusu pridobili nepozabno izkušnjo in verjamem, da se bodo z veseljem spomnili na čudovite trenutke, ki smo jih preživeli skupaj.
Zahvaljujem se šoli Phoenix Community Ashford za brezhibno organizacijo, gostiteljskim družinam in staršem za zaupanje.



.
4. srečanje
Sladki Vrh - Kolin (Češka) - Sladki Vrh, 23. 9. - 2. 10. 2014


V okviru projekta Comenius se je 23. 9. 2014 šest učencev naše šole udeležilo mednarodne izmenjave s češkimi učenci. Gašper Bezjak, Aljaž Košti, Marisa Unuk, Lalita Grobelšek, Maja Koman in Iris Ahman so vso prejšnje leto opravljali naloge v zvezi s projektom, zato so bili izbrani za to izmenjavo.
Z učiteljico Lidijo Jug in Suzano Grobelšek so se na pot odpravili z vlakom, in sicer v mesto Kolin. Tam so jih pričakale gostiteljske družine, pri katerih so bivali. Prisostvovali so pouku in se udeležili tudi njihovega projektnega dne, kjer so se predstavili z našo ljudsko pesmijo ter plesom, odeti pa so bili v barve slovenske zastave. Seveda so poželi najbolj bučen aplavz v dvorani.
V soboto 27. 9. 2014 pa se je šest čeških učencev skupaj z našimi vrnilo v Slovenijo. Prav tako so potovali z vlakom, kjer so združili prijetno s koristnim, saj so imeli češki učenci kar nekaj zadolžitev na učnem listu, naši učenci pa so se jim z zanimanjem pridružili, vsekakor pa je bilo še veliko časa za njihovo češko-slovensko-angleško komunikacijo ter razne igre, kolikor je pač dopuščalo bivanje na vlaku.
Po prihodu na železniško postajo v Spielfeldu, so učence tam pričakale naše gostiteljske družine. Učenci s Češke so v času bivanja pri nas spoznali Motorik park v Gamlizu, Goričko z Vulkanijo, Mariborsko Pohorje, prisotni so bili seveda tudi pri pouku, aktivno pa so sodelovali pri tehniškem in kulturnem dnevu. Tako so se po devetih dneh druženja deseti dan zgodaj zjutraj odpravili z vlakom proti domu. Starši in učitelji osnovne šole v Kolinu so se s pismom še enkrat zahvalili za tako lep sprejem in gostoljubje, ki ga je naša šola izkazala njihovim učencem in trem spremljevalkam.



.
5. srečanje
Izmit (Turčija), 21. 10. - 25. 10. 2014


Merhaba
Pozdrav, ki nas je vedno spremljal na našem 5. srečanju v mestu Izmit, Kocaeli, kjer smo na vsakem koraku lahko čutili gostoljubnost. Še posebej je bilo to moč čutiti ob prihodu na šolo, kjer so nas nestrpno čakal vsi učenci skupaj z njihovimi učitelji ter nam uprizorili turško himno, ki jo učenci vsakič zapojejo ob ponedeljkih in petkih na dvorišču šole. Obenem smo si lahko ogledali njihove prostore in njihov način poučevanja.

Srečanja so se udeležili ravnateljica Andreja Košti, Vlasta Grušovnik – vodja podružnice na Zg. Velki ter koordinator projekta Simon Dragšič. Skupno število udeleženih držav je bilo 11, saj se žal ciprska šola ni mogla udeležit srečanja.

Na srečanju smo dorekli vse dejavnosti in cilje, ki jih moramo doseči do konca našega projekta in sicer do 30.9.2015.

Posnetek iz srečanja



.
6. srečanje
Budimpešta (Madžarska), 6. 4. - 16. 4. 2015


V okviru projekta so se 8. 4. – 16. 4. 2015 štirje učenci naše šole udeležili mednarodne izmenjave z učenci iz Budimpešte. Ana Ferk, Blaž Friš, Nika Štrucl in Andraž Kovačič Pohorec so bili izbrani učenci, ki so gostili naše prijatelje iz Budimpešte in se nato odpravili z njimi na gostovanje v njihovo čudovito prestolnico. Prisostvovali so pouku in se udeležili raznih dejavnosti, kot so tradicionalne igre, folklora, iskanje zaklada ter bili ambasadorji Slovenije ter naše šole. Srečanje nam bo vedno ostal kot lep spomin in nepozabna izkušnja.

Tam je zelo lepo in veliko zanimivih znamenitosti. (Ana Ferk)

Tam je vse tako drugače kot tukaj, ampak v dobrem smislu. (Nika Štrucl)

Madžarska je ena izmed lepših držav, ki sem jih kadarkoli obiskal. Temelji pa na bogati zgodovini. (Blaž Friš)

Tam se vedno nekaj dogaja, kar mi je zelo všeč. Nikoli ti ni dolgčas. (Andraž Kovačič Pohorec)





      Comenius © OŠ Sladki Vrh, 2014

Koordinator projekta:
Simon Dragšič